The relationship between half-life and the extent of completion (x) can be expressed as:
t1/2 = 0.693/k
Where k = -ln(1/2)/t1/2
We can use this relationship to find the time required for 80% completion as follows:
First, we need to find k.
k = -ln(1/2)/t1/2 = -ln(1/2)/(69.3/2)
Next, we need to find the half-life of the reaction when 80% of the reactants have been consumed.
Let’s call the time required for 80% completion t80. Then, the extent of completion after t80 would be 0.8 * 0.5 = 0.4.
Using the relationship between half-life and extent of completion:
t80/2 = 0.693/k = 0.693/-ln(0.4)/k
Next, we can solve for t80:
t80 = 2 * t80/2 = 2 * 0.693/-ln(0.4)/k
We can now use the logarithmic values given in the question to find t80:
t80 = 2 * 0.693/-ln(0.4)/k = 2 * 0.693/(0.3010 – log(0.4)) = 2 * 0.693/(0.3010 – 0.5228)
t80 = 2 * 0.693/(-0.2218) = 2 * 0.693/0.2218
t80 = 6.48 min
Therefore, it would take 6.48 minutes for 80% of the reaction to get completed.