18 g of a non-volatile solute is dissolved in 200 g of H, freezes at 272.07 K. Calculate the molecular mass of solute (K, for water = 1.86 K kg mol-1)
Ans.
To solve this problem, we can use the concept of freezing point depression.
The freezing point depression () is given by the formula:
ΔTf=Kf⋅m
where:
-
is the freezing point depression,
-
is the cryoscopic constant (which is 1.86 K kg mol−1 for water),
-
m is the molality of the solution.
We first need to find the molality (m) of the solution, which is the number of moles of solute per kilogram of solvent.
Given:
-
Mass of solvent(water), mH2O=200g=0.2kg
-
Mass of solute, msolute=18g